KARDASHIAN TARZI BAŞARI

Published by Damla Varınca on

Kardashianlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Görünüşte aniden, bütün aile maddi bir başarı, ün(kötü bir şekilde) ve  kitleleri büyüleyen bir gizli tarif elde etti – kötü veya iyi bir şey için.

Bunu hak edip hak etmediklerini düşünmenizin bir önemi yok- buna sahipler. Başarılarını düşündüğünüzde, bu durum size nasıl hissettiriyor?

Kıskanıyor musunuz?

Sahip oldukları şeyleri hak etmediklerini mi düşünüyorsunuz?

Onları, başarıyı şans eseri elde eden bir grup salak sosyete insan olarak mı görüyorsunuz?

Kişisel olarak, bu aile hakkında söyleyebileceğim kötü bir şey yok. Aslında, onlara hayranlık duyuyorum. Evet, doğru okudunuz.

Bakın, yaptıkları her şeyi onaylamıyorum. Uzaktan yakından alakam da yok, ama zeki iş insanlarını ve pazarlamacıları bir kilometre öteden fark ederim ben. Ve onlar ne yaptıklarını biliyorlar. Onları “zaten zenginlik içinde doğdular”diyip bir kenara atmak kolay, ama bunu söyleyerek bazı önemli noktaları kaçırabilirsiniz.

Peki bu noktalar ne?

Kardashianları ne başarılı yaptı?

Ne zaman birilerinin hayatını iyi idare ettiğini görsem, ilk olarak içgüdüsel bir şekilde kendime şu soruyu sorarım: “Bunu nasıl yapıyorlar lan?

Tabi, Kardashian ailesi çoğuna göre daha fazla para ile başladı. Kim’in babası, tüm zamanların en kötü şöhretli mahkemesinde O.J. Simpson’u temsil etti ve Kris  başarılarından gelir elde eden bir Olimpiyatçı olan  Bruce Jenner ile yeni bir evlilik(daha sonra) yaptı. Ama yinede varlıklı olmaları, inşa ettikleri iş imparatorluğunu açıklamaya yetmez.

Etrafta “vakıf fonuna” sahip, onunla zenginliğini inşa edemeyen ve hatta onu har vurup harman savuran bir sürü çocuk var. Ama Kim bunlardan biri değil. Kardeşleri de değil. Aileden hiç biri değil. Kris’in önderliğinde , ki kendisi büyük bir ticaret/iş zekasına sahip birisi, kendileri “ünlü oldukları için ünlüler” ( famous for being famous )kategorisinin öncüleri oldular.

Bu ailenin yaptıklarını yapmaya çalışan ama yapamayan bir sürü “çekici” insan var,çünkü çekici olmanın, onları başarılı yaptığını sanıyorlar. Ama hayır sebep bu değil!

Sahip oldukları başarı tarzı için gerekli olan bütün yetenekleri analiz ettiğinizde , bu insanların salaktan başka her şey olduğu gerçeğini fark ederseniz:

  • Pazarlama
  • Markalaşma
  • İkna Kabiliyeti
  • Pazarlık etme/Mütevadil
  • Eğlence Sektörü
  • Yatırım

Liste daha da devam eder.

Ama genelde neden insanlar böyle bir aileyi ve bunun gibi bir sürü başarılı insanı bir kenara atıp kötülemeyi tercih ediyorlar?

Çünkü bu insanlar mecazen dev aynasına baktığınızda sahip olamayıp da arkanızda göremediklerinizin birer yansıması. İnsanlar kendi hayatlarında istediklerini kazansalardı, onlardan nefret etmezlerdi. Eğer sizden hiç kimse nefret etmiyorsa, sizi gerçekten tanımıyorlar demektir bu. Başarı kıskançlığı/hasedi besler – bu her zaman böyledir. Ama ne kadar çok haset ederseniz, kişisel olarak o kadar başarız hale gelirsiniz.

Eğer diğer insanların başarılarını hakir gören tarzda bir insansanız, başarının kötü olduğuna dair bir bilinçaltı senaryosu yaratırsınız kafanızda. Eğer derinlerde, başarı ile kötülüğü eşit olarak adlederseniz, başarılı bir insan olamazsınız çünkü… neden kötü gördüğünüz bir şeye hayranlık duyasınız ya da ondan ilham alasınız ki?

Başarılı İnsanlardan Öğrenmek

Kardashian örneğini kullandım çünkü onları eleştirmek çok kolay. Onların başarısının tamamiyle şansa dayalı olduğu savını kolaylıkla öne sürebilirsiniz, ama bununla bir yere varamazsınız. Eğer sebep %100 şans olsa bile, kimin umrunda? Onların başarısının sizinle ne alakası var ki? Onlar daha çok elde ettiklerinde, siz daha mı az elde ediyorsunuz? Hayır. Başarılı insanlar hakkında olumsuz uğraşlar içerisine giren insanlar tek birşey elde eder – başarı yoksunluğu.

Bunun yerine, daha derine inerseniz, etrafınızdaki herkesten birşeyler öğrenebileceğinizi fark edersiniz. Evet, bazen bu, ne yapmamak gerektiğini görmek anlamına da gelebilir, ama her zaman insanların yaptıkları pozitif şeyleri kendiniz de inşa etmenin bir yolunu bulun ve onların bu yaptıklarını kendi hayatlarınızda da uygulamaya çalışın.

Sizi temin ederim ki,6 aylık bir İşletme derecesi alacağınıza, Kardashianları takip ederek, pazarlama, iş ve markalaşma hakkında daha fazla şey öğrenebilirsiniz. Dalga geçmiyorum.

Kim Kardashian’ın Başarıya Doğru Uzun Yolculuğu

Çok az insan Kim’in geçmişinin tümünü bilir. İnsanlar onun bir sex kasedi yaptığını ve bundan başka hiç bir şey arada olmadan yükseldiğini düşünüyor, ama bunun gerçekle pek bir alakası yok. Eskiden Paris Hilton’un gardrobunu düzenlediğini biliyor muydunuz? Şimdilerde 9-farklı girişimin sahibi o zamanlar geçinmek için dolap düzenliyordu.

En ihtişamlı magazin dergilerinin kapağında yer almadan önce, daha düşük ölçekli dergilerde bir sürü çekime gitti. Bir keresinde Charlamagne tha God’ı bir podcastini dinlemiştim, ve onu yanlış anladığını anlattığını hatırlıyorum. Wendy William şovunun kamera arkasında nasıl takıldığını, ve değersiz basit bir stajyer gibi angarya işler yaptığını ve başarılı olmanın neler gerektirdiği hakkında gevezelik ettiğini anlatıyordu. Paris Hilton’un gardrobunu düzenlerken, ünlü olmakla ilgili vizyona sahip olmak hakkında nasıl konuştuğunu.

Size bunu söylemekten nefret ediyorum ama, Kim gibi, düşündüğünüz tarzda aniden bir başarı elde eden insanlar bile bir sürü iş yapıp efor sarfediyorlar. Hatta ailesinin geri kalanına o destek olduğu halde, kardeşi Kylie gibi, başarı elde etmek yine de çalışmayı gerektiriyor.

Eğer sizin önünüze Kardashianların sosyal medyadaki tüm takiplerini koysaydım, bütün görüntüleri ve bunların arasında olan her şeyi, kendinizde onların yaptığı bütün işleri yapacak cesareti bulabilir miydiniz? İnsanlar dünyanın  her tarafına uçmayı ve fotoğraf çekimi yapmayı çok müthiş bir şey olarak görüyorlar. Ama değil. Bütün gün fotoğraf çekmek, sürekli bir şekilde, bayağı zahmetli bir iş. Yaşam biçimlerini görüyorsunuz ama bu yaşam tarzını göstermek için sarfedilen çabayı, eforu göremiyorsunuz.

Kazandıkları şöhret yoktan var edilmiş gibi görünebilir. Ama eğer pazarlamayı biliyorsanız, bunların hepsinin en baştan beri nasıl özenle planlandığını görebilirsiniz. Çoğu insan görmüyor, ya da göremiyor, böyle düşünüyor ama. Farklı olabilir misiniz?

Maskenin Altına Bakmak

Zekanın ve sıkı çalışmanın gittiği en uç noktayı, Kardashianlar fazlasıyla göstermiş oldular. Kim hukuk okuyor, ceza adaletinin reformu üzerine çalışıyor ve insanları hapisten çıkarma yetkisine sahip. Bu serbest bırakılmış mahkumların onun fotoğraflarını umursadıklarını mı düşünüyorsunuz? Hayır. Maskenin altına bakarsanız, burada farklı bir anlam var. Ve çoğu insan içinde bu durum böyledir.

Asıl olay maskenin altına bakmaktır. Diğer insanların yaşamlarının sadece ince katmanlarına bakmak ve onlar hakkında herşeyi bildiğinizi düşünmek çok kolay. Dünya hakkında herşeyi bildiklerini düşünüyorlar; inançlarının ve değerlerinin temel parçalarını, bu kadar başarılı insanların sadece şanslı oldukları ve çok fazla çalışmadıkları düşüncesi oluşturuyor. Bu, tabiki de, bir yalan.

Ben yeterince motive olmuş ve başarılı bir adamım, ama bu aile kadar çalışıp çalışmadığımdan, hatta onlarının çalışmasının yanına yaklaşıp yaklaşamadığımdan emin değilim. Bu tarz bir imparatorluğu günde 14 saatten az çalışıp, bitmek tükenmek bilmeyen seyahatler etmeden elde edemezsiniz. Sadece çabalarının en son sonuçlarını görüyorsunuz, ve bu tabiki kolay görünüyor.

Beni yanlış anlamayın – bütün bu kıkırtılı şapşallıkların ve Instagram gönderilerinin arkasında bu yazıyı okuyan neredeyse çoğu insanın anlamayacağı bir seviyede pazarlama bilgisi var. Ne yazık ki, bu yayıncılık – Better Marketing-  için yazı yazan çoğu insanın sahip olduğu bilgiden daha fazlası.

Bu günlerde ben, yüzeyin altına bakıyorum. Ve konu başarılı insanlara geldiğinde, gördüğümüz şeyin buzdağının sadece bir kısmı olduğunu öğrendim. Suların altında yatan dağlarca çalışmayı görmüyorsunuz. Bu ne yazık ki sadece sizin gördüğünüz.

Pazarlamanın kendince geldiği yere kadar, işte size dünyanın en kötü şöhretli ailesinden bazı muazzam işeyarar bilgiler:

Asla Sıkıcı Olmayın ve Aşırı Derecede Vurdumduymaz Olun

Ne derseniz deyin, ilgi çekmeyi çok iyi biliyorlar. Sex kasedi yapmalarından bahsetmiyorum, ama bazen biraz çılgın ve küstah olmak size istediğiniz ilgiyi elde ettiriyor.  

Dün, bir konuşmacının, CEO ile iletişim kurmaya çalışıp kuramayan bir satış elemanının hikayesini anlattığı bir konferanstaydım. Peki bu eleman ne yapmış? CEO’nun ofisine yenidoğmuş bir keçi yollamış. Çalışanlar arasında bu konuda bir kargaşa çıkmış ve bu yerel haberlerde yayınlanmış ve bir hikayeye dönüşmüş. Ve tabi ki, CEO bu satış elemanı ile tanışmış.

Çoğunuz cesaretli olmaktan, kendini göstermekten ve delice birşey yapmaktan korkuyor. Bu yazının konusunu seçmek bile beni biraz zorladı çünkü bazı sert eleştirilere maruz kalacağımı biliyordum. Ama ne olmuş yani?

Eğer bu eleştirileri kaldıramıyorsanız, mükemmel bir pazarlamacı asla olamazsınız. Bunu bir düşünün. Kardashianları eleştiren insanlar ne kadar çok olursa olsun , kimse onlar kadar vurdumduymaz olamaz.

Bunu bir düşünün. Mental olarak onların uğraştığı alaylarlar siz de başaçıkabilir miydiniz? Muhtemelen çıkamazdınız. Lider olmak için, direnebilmeniz ve saldırılara karşı dirençli olmanız gerek. Yani gerçekten – Kim’in hırsızlık olayını hatırlıyor musunuz?

Uyum sağlayarak ilgi çekemezsiniz.

Pazarlama Makinası Olmak

Kardashianların sosyal medyadaki gönderi atma hızına uyum sağlayabilirsiniz. Tabi, bir fotoğrafçı takımınız ya da gösterişli ekipmanınız yok, ama bir iPhone ve Instagram filtreleri de bunun için yeterli olacaktır.

Bütün bir aylık sosyal medya planınızı yapıp bunu bir gün içinde de çekebilirdiniz, ama bunu yapmayacaksınız.

Bir iş sektörüne göre ürün yelpazesi hazırlayıp satabilirdiniz ya da dropshippingde talebi çok olan bir ürün türüne göre de hazırlayabilirdiniz ve Çin’e bir telefona edebilirdiniz, ama yapmayacaksınız bunu da.

Hatta video düzenlemenin, fotoğrafçılığın, pazarlamanın ve sosyal medyanın  derin nüanslarını öğrenebilir ve yeterince para biriktirene kadar çalışıp  daha sonra da size yardım edecek bir ekip tutabilirdiniz.

Ama bunu yapmıyorsunuz lan.

Kardashianlara size duyduğumdan çok daha fazla saygı duyuyorum. Çünkü onlar çalışıyorlar. Siz çalışmıyorsunuz. Yapmak zorunda olmadıkları halde sizin günlük işinizde harcadığınız zamanın iki katını çalışmaya harcıyorlar. Uyanın.

Pazarlama çalışma gerektirir. Ve ihtiyacınız olan tüm araçlara erişebilirsiniz hepsi önünüzde. Ama bu araçlarlar birşeyler yapmak zorundasınız.

Kazanmaya Devam Etmek ve İkiye Katlamak

Onlar için nelerin yararlı olduğunu çözdüler. Ve bunu ikiye, üçe, hatta dörde katladılar. Salak olmadıklarının farkındalar ve sizin onları salak zannettiğinizin de, bu yüzden bankalara gülerlerken bir yandan da bu içerikteki rollerini oynamaya devam ettiler.

Sınırlarınıza, stilinize, markanıza tam olarak hakim olduğunuzda bunları hemen ikiye katlayın. Üzerine fazla söz söylenemeyen ama bazı zamanlarda tam suratınıza gerçeği vuran eşsiz bir yazı yazma tarzım var. Bu bazı zamanlarda bazı insanları yanlış bir şekilde sinirlendiriyor olabilir. Ama umrumda  değil. Çünkü diğer insanlar –benim çevrem-  gerçekten bunu seviyor.

Ne kadar insanları kutuplaştıran bir aile olsalar da, onları ölümüne seven bir çoğunluğa da sahipler. Bu kutuplaşmalar ortalığı bayağı karıştırsa da  ve dedikodular devam etse de, kendi kitlelerine en iyi şekilde hizmet ediyorlar.

Siz ne yapıyorsunuz? Pazarlamada ne seviyedesiniz? Kime hizmet ediyorsunuz?

Bu tarz sansasyonlarla ilgileneceğinize, aynaya bir bakın.  

Makalenin çevrilmemiş orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir